پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

چهارشنبه, 24 مهر 1398

فهرست اصلی سایت


تاریخچه شهر رزن

تاریخچه و موقعیت جغرافیایی شهر رزن

 

شهر رزن مرکز شهرستان رزن و بزرگترین شهر آن می باشد که در مسیر جاده اصلی همدان به تهران قرار گرفته . علاوه بر شهر رزن دو شهر قروه درجزین و دمق و سه بخش :مرکزی، سردرود و قروه در جزین در مجموعه ی شهرستان رزن قرار دارند.

 

شهر رزن تقریبآ در مرکز شهرستان قرار دارد که از ناحیه شمال و شمال غربی به استان قزوین از جنوب به شهرستان همدان از مشرق به استان مرکزی و از مغرب به شهرستان کبودرآهنگ محدود می باشد. در شمال شرقی این شهرستان رشته کوه خرقان قرار گرفته که بلندترین نقطه آن در محدوده شهرستان رزن دارای ارتفاع ۲۷۹۹ متر از سطح دریاست. به لحاظ اینکه رزن در شمالی ترین نقطه استان واقع شده است، هوای آن نسبتا سردتر از سایر نقاط استان است و در تابستانها از آب و هوای معتدلی برخوردار است.

 

وجه تسميه

در مورد چگونگي نام‌گذاري و پيشينه تاريخي رزن دو روايت نقل شده است: اول آن‌كه رزن از كلمه رايزن گرفته شده كه در اصطلاح رايزن به معني مهمان‌دار بوده است. در شرح اين مطلب آمده كه رزن بر سر راه اصفهان زنجان و قزوين همدان بنا شده است و بناي اوليه آن جنبه كاروان‌سرا داشته كه مسافران بعد از استراحت در كاروان سراي شاه عباسي واقع در آوج، منزل بعدي را رزن مي دانستند و به مرور زمان رايزن به رزن تبديل شده است. در روايت دوم درباره رزن آمده كه به علت وجود باغ هاي انگور (رز) اين منطقه به رزان معروف شده كه به مرور زمان به رزن تغيير يافته است.

 

جغرافیا

رزن در دشتی قرار گرفته است که اطراف آن را کوه هایی از رشته کوه های زاگرس در بر گرفته اند. از رودخانه‌های مهم آن می‌توان به رودخانه خمیگان اشاره کرد. رزن شهری است زیبا با چشمه های آب معدنی که مشهور ترین چشمه ی آب معدنی آن قینرجه می باشد که در ۱کیلومتری شهر رزن قرار گرفته است.

 

آب و هوا

آب و هوای رزن سردسیر می باشد و نسبت به شهرهای دیگر استان هوای سرد تری دارد. لیکن در تابستانها از آب و هوای معتدلی برخوردار است و میانگین درجه حرارت سالیانه آن به طور متوسط ۱۱ درجه سانتی گراد است. متوسط بارندگی سالیانه این شهرستان نیز حدود ۳۰۰ میلیمتر محاسبه شده است و در مجموع با توجه به تقسیم بندی آب و هوایی آب و هوای شهرستان رزن سردو معتدل کوهستانی محسوب می شود.

 

ترابری

رزن در مسیر جاده ی همدان ـ تهران قرار دارد و آزاد راه همدان ـ قزوین از این شهر گذشته و به اتوبان تهران ـ قزوين متصل می شود، از این رو رزن به عنوان یکی از شهر هایی که در مسیر مواصلاتی غرب کشور قرار گرفته از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

جمعیت

طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال 1390 جمعیت شهر رزن  13711 نفر بوده است.

 

زبان و گویش

مردمان شهر رزن به زبان ترکی آذربایجانی سخن می گویند اما زبان فارسی نیز در بین بسیاری از اهالی این شهر رایج است و عملآ عده ی زیادی به زبان فارسی صحبت می کنند.


DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0